Wymarzone mieszkanie

Stan deweloperski – co to znaczy?

Stan deweloperski – co to znaczy?

Publikacja dnia: 3.12.2008 | Skomentuj

Oferty mieszkań na sprzedaż powinny zawierać informacje o standardzie wykończenia mieszkania. W wielu z nich spotkasz hasło „stan deweloperski”. Co właściwie oznacza „stan deweloperski”? Czy istnieją jakieś normy, które go określają, czy deweloper ma tu kompletną dowolność?

Stan deweloperski – definicja

Swego czasu Dziennik Łódzki (24.04.2007) podał taką oto definicję:
” […] całkowite wykończenie domu z zewnątrz, drzwi zewnętrzne, rozprowadzenie wszystkich instalacji bez ich zakończenia odpowiednią armaturą sanitarną bądź elektryczną, montaż stolarki okiennej, parapety wewnętrzne, grzejniki c.o. bądź ogrzewanie podłogowe, ściany przygotowane do pomalowania bądź pomalowane jednokrotnie na biało, przygotowanie posadzek do położenia podłóg”.

Przeważnie stan deweloperski jest zbliżony właśnie do tego opisu. Nie jest to jednak formalna definicja, gdyż takowa nie istnieje.

Co deweloper ma na myśli…

Skąd więc masz wiedzieć, co tak naprawdę oferuje Ci deweloper? Tego musisz dowiedzieć się z umowy. Różni deweloperzy pod pojęciem stanu deweloperskiego mogą mieć na myśli różne standardy wykończenia. Aby się nie zdziwić przeczytaj dokładnie umowę.
Ja np. w stosunku do podanej wyżej „definicji” dostałe trochę więcej. Wśród dodatków znalazły się drzwi wewnątrz mieszkania, armatura łazienkowa oraz kuchenka. Na szczęście można było z tego zrezygnować, pomniejszająca koszt zakupu mieszkania. Deweloper nie popisał się tu dobrym gustem.

A jak u Ciebie wygląda stan deweloperski?

Masz własne zdanie? Skomentuj!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Lupa
Jak sprawdzić dewelopera?

Widziałeś kiedyś film "Plac zbawiciela"? Obejrzyj zanim […]

Zamknij