Wymarzone mieszkanie

Stan deweloperski – co to znaczy?

Stan deweloperski – co to znaczy?

Publikacja dnia: 3.12.2008 | 1 komentarz

Oferty mieszkań na sprzedaż powinny zawierać informacje o standardzie wykończenia mieszkania. W wielu z nich spotkasz hasło „stan deweloperski”. Co właściwie oznacza „stan deweloperski”? Czy istnieją jakieś normy, które go określają, czy deweloper ma tu kompletną dowolność?

Stan deweloperski – definicja

Swego czasu Dziennik Łódzki (24.04.2007) podał taką oto definicję:
” […] całkowite wykończenie domu z zewnątrz, drzwi zewnętrzne, rozprowadzenie wszystkich instalacji bez ich zakończenia odpowiednią armaturą sanitarną bądź elektryczną, montaż stolarki okiennej, parapety wewnętrzne, grzejniki c.o. bądź ogrzewanie podłogowe, ściany przygotowane do pomalowania bądź pomalowane jednokrotnie na biało, przygotowanie posadzek do położenia podłóg”.

Przeważnie stan deweloperski jest zbliżony właśnie do tego opisu. Nie jest to jednak formalna definicja, gdyż takowa nie istnieje.

Co deweloper ma na myśli…

Skąd więc masz wiedzieć, co tak naprawdę oferuje Ci deweloper? Tego musisz dowiedzieć się z umowy. Różni deweloperzy pod pojęciem stanu deweloperskiego mogą mieć na myśli różne standardy wykończenia. Aby się nie zdziwić przeczytaj dokładnie umowę.
Ja np. w stosunku do podanej wyżej „definicji” dostałe trochę więcej. Wśród dodatków znalazły się drzwi wewnątrz mieszkania, armatura łazienkowa oraz kuchenka. Na szczęście można było z tego zrezygnować, pomniejszająca koszt zakupu mieszkania. Deweloper nie popisał się tu dobrym gustem.

A jak u Ciebie wygląda stan deweloperski?

    1 Comment

  1. Ja mam takie doświadczenie, że stan deweloperski nawet w umowach jest niedookreślony. Jak będzie wyglądało mieszkanie lepiej dokładnie omówić z deweloperem. No i to też jest problem jeśli chodzi o porównywanie cen. Co nam mówi cena za m2 jeśli wykończenie w ramach standardu deweloperskiego może być bardzo różnie rozumiane?

    Misia

    17 września 2015

Masz własne zdanie? Skomentuj!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Lupa
Jak sprawdzić dewelopera?

Widziałeś kiedyś film "Plac zbawiciela"? Obejrzyj zanim zaufasz deweloperowi. Film opowiada o ludziach oszukanych przez dewelopera, który "zwinął się" z pieniędzmi zostawiając klientów na lodzie... Takie historie zdarzają się naprawdę. Jeśli chcesz by nie przydarzyło się to Tobie, to przeczytaj uważnie ten artykuł i dowiedz się jak sprawdzić dewelopera.

Zamknij